Mekatronik Nedir? Mekatronik Mühendisliği nedir ?

Gösterim: 4098
Img13

Mekatronik ne demek  son zamanlarda oldukça merak ediliyor ayrıca Mekatron nedir ve mekatronik mühendislik ne anlama gelmektedir o konulara da değineceğiz dilerseniz öncelikle mekatronik ne demek ondan biraz bahsedelim.

Mekatronik Nedir?

Mekatronik; Mekanik ve Elektronik kelimelerinin birleşimi ile oluşmuştur. Makine, elektronik, yazılım, ve kontrol mühendisliğine dayanan çok kontrollü bir mühendislik dalıdır. 

Mekatronik aslında Mekanik ve elektroniğin bulunduğu her yerde kullanılmaktadır. Örneğin günümüzde yaygın olarak kullanılan fotoğraf makinları, çamaşır, bulaşık makineleri, videolar ve cd’ler gibi ürünler en basit mekatronik sistemlerdir. 

 

Mekatronikte temel kavram; Algılayabilen, karar veren ve karar yönünde otomatik devreye giren sistemleri oluşturmaktadır. Bu sistemler Otomotiv sanayi, bankacılık, tıp, madencilik, tarım ve makine sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mekatronik

Otomotiv sanayi olarak ele alırsak hızla gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün yeni motor seçenekleri ile karşımıza çıkan otomobiller, ağır vasıta kamyonlar, iş makinesi gibi bir çok sistemler ve bu sistemlerin nasıl çözümlenmesi gerektiğini arızalarını ve tüm detaylarını bizlere sunan diagnostik cihazlar mevcuttur. Bu noktada devreye giren Nitro Mekatronik Otomotiv Bilişim Arıza Tespit Cihazları firmamız araç modeline özgün cihazları ve en son yazılım versiyonlarını Arge çalışmaları sonucunda müşterilerine sunmakta ve gelişen teknoloji ile yenilik ve daima bir adım önde olmayı kendine misyon edinmiştir.

Nitro Mekatronik olarak müşterilerimize hızlı çözümler sunan firmamız Otomotiv elektroniği ve Bilişim teknolojisi olarak 10 yılı aşkın tecrübesi ile diaognostic anlamda sektöre yeni bakış açıları getirmiştir. Firmamız bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan M2M teknoloji ile çalışan uzak araç yönetim sistemine sahip OBDPLUS cihazını üretmiştir.