KİCK DOWN SENSÖRÜ NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Gösterim: 5487

KİCK DOWN SENSÖRÜ NEDİR 

Kick down sensörü otomatik şanzıman araçlarının gaz pedalının altında bulunan butondur. Aynı zamanda bu sisteme roketleme sistemi de deniliyor. Bu sensörün görevi  sürücünün gaz pedalının  sonuna kadar bastığında fazla güce gerek duyduğunu direkt olarak motora belirtmek. 

KİCK DOWN SENSÖRÜ NASIL ÇALIŞIR 

Gaz pedalını köklediğimiz zaman vites küçülür ve araç daha yüksek bir ivme ile hızlanır. Bu işlem sırasında gaz kelebeği sonuna kadar açılır, maksimum hava alınır enjektörlerin daha uzun süre açık kalmasını sağlar ve daha daha fazla yakıt püskürtür.  Araçta gaz pedalına sonuna kadar basılınca motorun vites küçültüp devir yükselterek hız kazandırma olayı gerçekleşiyor. 

Kick Down Sensoru Yakiti Etkiler Mi

KİCK DOWN SENSÖRÜ ARIZALARI

Kick down sensörü arızaları bilgisayardan  gaz kelebeği adaptasyonu yapılarak giderebiliyor. Eğer düzelmez d ise gaz kelebeği sökülüp rektefiye edilicek işin daha kötüsü esp yani elektronik stabilite control dediğimiz gaz pedalı arızası komple kick down sensörü ile değiştirilebilir.

KİCK DOWN SENSÖRÜ YAKITI ETKİLER Mİ 

Araç sürerken kick down yani roketleme yapmak yakıtınızı ciddi şekilde tüketecektir. Çünkü kick down yapmak motorun direkt maximum güç üretmesini sağlayacak ve yakıttan hiçbir şekilde tasarruf etmeyecektir. Yani kick down yapma sırasında aracınız yaklaşık 3-4 kat daha fazla yakıt tüketecektir.