ESP NEDİR? ÇALIŞMA SİSTEMİ NASILDIR?

Gösterim: 2143
Esp Nedir Nitro Bilisim

ESP NEDİR? ÇALIŞMA SİSTEMİ NASILDIR?

Araçlarda ABS ve ARS sistemlerini destekleyen, fren sistemiyle geliştirilmiş bir donanımdır. Bu sistem son model otomobillerde üst düzeyde güvenlik için kullanılır. Güvenlik donanımlarından biridir. Aracın kontrolden çıkmasını ve kaza yapmasını önler. ESP;  Electronic Strability Program’ıdır. Türkçe karşılığı ise Elektronik Stabilite Kontrolüdür.

Bugün otomobil üreticileri ESP ya da ESC adıyla bu sistemi müşterilerine sunar. Fakat farklı markalarda farklı adlarla da anılır. Bunun gibi bazı markalardaki VDC, VSC, DTC de ESP ile aynı işleve sahip sistemlerdir. 

 

  • Araç ESP sayesinde düz yolda savrulmadan ilerler.
  • ESP sistemi dengeyi ve kararlılığı elektronik olarak sağlıyor. 
  • Patinaj ya da başka bir sebepten dolayı aracın savrulmasını engelliyor. Bunu da aracın fren sistemini kullanarak yapıyor. Bazı araba modellerinde ise motorun gücünü azaltıyor.
  • ESP sistemi sürüş güvenliği açısından çok önemlidir. Bu sistemin arıza yapması, aracın savrulması ve durmaması gibi sebeplerle kazalara yol açabilir. 

ESP şoförün aracı yönlendirme şekliyle aracın davranışı arasında ki dengeyi sağlar. Örneğin çok keskin virajlarda ya da ani durumlarda aracın burnu istenilen yöne gitmeyebilir. ESP tam da bu kısımda devreye girerek algılayıcılar sayesinde aracın sürücünün istediği yöne gitmediğini anlar ve ESP frenini uygular. Böylelikle aracın yönü istenilen tarafa doğru düzelir, kontrol altına alınır. 

Esp Calisma Sistemi Nasildir

ESP'nin En Çok İşe Yarayacağı Durumlar

  • Düz  yolda seyir halindeyken yoldaki ani bir bozulma (yağış vb den oluşan)
  • Düz  yolda seyir halinde giderken bir canlının yola çıkması gibi ani direksiyon hareketleri.
  • Ani karşılaşılan virajlar.
  • Virajlara olması gerekenden daha sert girilen durumlar.

ESP neden bu kadar önemli?

Ciddi hasarlı ve ölümlü kazaların %40' nın sebebinin aracın savrulması sonucu oluştuğunu göstermektedir.

ESP bulunduran çeşitli markalarda otomobillerin karıştığı kaza oranı diğer araçlarınkine göre 5 yıl içinde ortalama %35 oranında azalmış.

ESP kullanılmaya başlanması ile tek araçlı kazaların %41 azaldığı, tek araçlı ölümlü kazaların %56 azaldığı sonucuna varılmış.