4 Kadın Mühendisin de Yer Aldığı Elektrikli Araba Projesi

Gösterim: 893
Cu Kadin Muhendisler

Çukurova Üniversitesi’nde Otomotiv Mühendisliği ile Makine ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 4’ü kız olmak üzere 21 öğrenci elektrikli araba ürettiler!Bu 21 öğrencimiz 2016 yılında ki TUBITAK’ın düzenlediği hidromil kategorisinde üçüncü olmuşlardır. Bu yüzden 19-23 Temmuz tarihlerinde İtalya’da düzenlenecek olan Formula Student yarışmasına katılmaya hak kazanmışlardır. Öğrencilerimizin bu başarısı birçok firmanın kendilerine sponsor olmasını sağlamıştır. 

Öğrencilerimizin ürettikleri aracın üzerinde 600 cc motor vardır 8 litrelik yakıt deposuyla 200 km gidebilmekte ve 118 beygir güç üretmektedir bu demek oluyor ki Formula 1 araçları ile aynı donanıma sahiptir. Öğrencilerimiz ürettikleri araca ‘Çukurova Racing A1’ adını vermişlerdir. Ayrıca öğretmenleri Prof.Dr. Mustafa Kibar ve üniversite arkadaşları ile Otomotiv Mühendisliği Bölümünde aracın lansmanını düzenlemişlerdir. 

Aracın kaptanı Otomotiv Mühendisliği 4.sınıf öğrencisi Mesut Kök’tür. Kendisiyle İHA muhabirlerimiz lansman öncesinde bir röportaj düzenlemişlerdir. Aslında projelerinin amacını teorik bilgilerinin pratiğe dönüştürülmesi olduğunu söylemiştir. Mesut Bey aracın üretimini 1 yılda bitirdiklerini söylemiştir. Kendisinden sonar gelecek olan arkadaşlarının bu projeyi devam ettireceğinden bahsetmiştir. 

Bayan öğrencilerimiz insanların aklında ki kadın erkek eşit değildir kadınlar mühendislik okuyamaz algısını yıkmak için bu projede zevkle yer aldıklarını bahsetmişlerdir.

Prof.Dr. Mustafa Kibar ise son sözleri söyleyerek şunları dile getirmiştir: ’’ Arkadaşlarımız aldıkları teorik dersleri pratiğe dönüştürdüler. Eğitimin önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum. Yılmadan, bayrağı kendilerinden sonraki arkadaşlarına devredecekler. İnşallah bu bayrak yere düşmeden sürekli devam edecek. İlk yıl önemli sonuç alamasak da umudumuzu kırmayalım ‘’.

Bizde öğrencilerimize başarıların devamını dileriz…