ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER

Gösterim: 645
Evgolf 1 Dh Fx57

Araçlarımıza hareket etmesini sağlayan en önemli unsur aracın motorudur.

Araç motorları; her geçen gün gitgide kendini yenilemiş ve yıllardır süre gelen çalışmalar sonucunda üstün teknoloji seviyesine ulaşmayı başarmıştır.
Teknoloji her zaman her yönüyle kolaylık getirir diyemeyiz. Öncelikle  araçların en karışık sistemi yakıt ve motor sistemidir,  araç yakıttan aldığı enerjiyi hareket enerjisine dönüştürür bu sırada motorda oluşan enerjinin çoğu kaybolmaktadır.  
Verimli ve sorunsuz çalışan bir motor, aldığı enerjinin %20-%30 ‘luk kullanmaktadır.  Bunlar oldukça ciddi bir boyutta olup, motorun aracı hareket ettirebilecek seviyede tork oluşturabilmesi için, kendi içindeki eksikleri kurtarabilmek için bir dakikada defalarca hareket yapabileceği bir hızla çalışması gerekmektedir.  Diğer iyi olmayan yönü ise; motorun sarf edebildiği en yüksek torkun, dar bir devir aralığında elde edilebiliyor olmasıdır.

Elektrikli Motorların Farkı Nedir?

Elektrik motoru sistemi oldukça basit bir teknolojidir.
Rotor: Rotorun normalde de dönerek çalışıyor olması, içten yanmalı motordaki gibi enerjiyi doğrusal dönme hareketine çevirmek için çok da artı bir tasavvuf yapılmasına gerek kalmıyor. İçten yanmalı motorlara oranla elektrikli motorlar da sıradan bir devir değerinde tork üretebiliyorlar. Çünkü elektrik motorlarında sürtünmeye bağlı oluşan kayıpları görmüyoruz. Yani elektrikli motorlar daha sessiz şekilde aynı torkta daha az enerji kaynıyla çalışabiliyorlar.

Hybrit Sistemli ( Melez ) Otomobiller

Günümüzde Hybrit sistemli otomobiller şu şekilde çalışmaktadır;
Hibrit araçlarda elektrik motorunun amacı içten yanmalı motora destek vermek ve bu şekilde yakıt kullanımını az da olsa ortadan kaldırmaktır. Hybrit araçlarda olan bataryalar prize takılarak şarj edilemez. Bataryaların şarj olma amacı araç hareket halindeyken fren işlemi yapıldığı zamanlarda ortaya çıkan kinetik enerjiyle pilleri şarj etmektir. Hybrit sistemle çalışan otomobiller yol durumuna göre sadece içten yanmalı motor kullanarak gidebilir veya hem içten yanmalı motor aktif hemde elektrik motoru aktif olarak yol alabilir. Veya sadece elektrik motoruyla yol katedebilirler. Hybrit araçların mucidi ise Toyota markasıdır. Toyota Prius Hybrit ise hibrit araçlaraverilebilecek ilk örnek araçtır.

Menzil Artırıcı Sistemli ( Range Extender ) Otomobiller

Bu sistem de hem içten yanmalı motor hem de elektrik motoru vardır. Bu tür araçlarda içten yanmalı motor hiç bir şekilde araç çekişinde kullanılmaz. İçten yanmalı motorun amacı sadece pilleri şarj etmesidir. Bu sistemin bir benzeri denizaltılarda da kullanılmaktadır. Aracın çekim gücünü sağlayan ise sadece elektrik motorudur. Bu şekilde araçlarda da yine enerji kazanımı frenleme ve prize takılarak şarj şeklinde olmaktadır.

Range Extender sistemiyle çalışan araçlara örnek; Opel Ampera ve BMW i3 model araçlardır.


Şarj Edilebilir Özellikli Hybrit Sistem ( Plug-in Hybrit ) Otomobiller

Plug-in Hybrit sistemle çalışan araçların çalışma yöntemi şu şekildedir; Bu tür araçların temel prensibi ayni Hybrit otomobiller de olduğu gibidir. Bu duruma ek olarak bu araçlarda daha büyük piller kullanılır. Bu piller prize takılarak şarj edilebildiği üzere frenleme sırasında oluşan kinetik enerjiyle de şarj olabilmektedir. Bu tür araçlarda hem içten yanmalı motor hem de elektrik bataryaları bulunmaktadır.

Plug-in Hybrit sistemle çalışan araçlara en iyi örnek BMW X5 ve BMW i8 model hibrit otomobillerdir.


Elektrikli Araçlarda Arıza Tespit İşlemleri , Tamir ve Bakımları Nasıl Yapılmalıdır?
Bu araçlarda arıza tespit işlemlerini, tamir ve bakımlarını gerçekleştirirken kesinlikle orijinal cihaz kullanılması tavsiye edilir. Bu tarz binek araçlarda arıza tespit işlemlerini gerçekleştirirken orijinal olmayan cihazlar araç beynine oldukça büyük hasarlı zararlar verilebilir. Orijinal ürün sizlere hem araç hem cihaz garantisi sunmaktadır. Oldukça hassas bir motora sahip olan bu araçlarda tamir ve bakım işlemleri gerçekleştirilirken alınan cihazların satış desteği ve satış sonrası desteği olunmasına dikkat edilmelidir.
Aşağıdaki  universal arıza tespit cihazları bu gibi yeni nesil araçları da desteklemektedir.
Launch Arıza Tespit Cihazları
Autel Arıza Tespit Cihazları