OTOMOBİL KLİMA ARIZALARI VE KOMPRESÖR ARIZASI

Gösterim: 1456

Otomobillerde en sıkça karşılaşılan problemlerden biri de klima arızalarıdır. Bunlar genellikle klima kompresörlerinin devreye girmemesi veya girip çıkması gibi durumlardır.
Bu tip problemler genellikle küçük parça arızaları veya böyle küçük noktalardan kaynaklı arızalar olabilmektedir.
Klima kompresörünün arızalı olup olmadığını anlamak için öncelikle otomobil klimasının tüm parçalarını kontrol etmek gerekmektedir.

 Ac Komperr Test
Otomobilinizin klima gazı bitmiş ise klima kompresörünüz devreye girmez. Öncelikle otomobiliniz klima kompresör arızası veriyorsa, klima gazınızın olup olmadığını kontrol ediniz. Klima gaz basım ağzına uzun bir çubuk veya tornavida yardımıyla bastığınızda basınç gazlı çıkıyor ise gazınız fuldür.
Gaz basınçlı çıkmıyorsa klima gazınız bitmiştir bundan kaynaklı çalışmıyordur. Gaz koydurduğunuz zaman bu sorun ortadan kalkacaktır.

Bunun dışında klima kompresörü elektrik gelmeme sorunu ile karşılaşırsa hata vermektedir. Bunun tespitini yapabilmek için sigorta kutusundaki klima rolesini değiştirerek kontrol edebilirsiniz.
Hiç çalışmayan bir kompresör çalışan fakat soğutmayan kompresörden daha iyidir çünkü çözümü genellikle daha basittir.

Klima tesisatındaki ara kısımlarda kablolarda kopukluk var ise klima kompresörünüz çalışmayabilir bu yüzden bu gibi durumlarda direkt olarak kabloları ve tesisatı da kabul etmeniz gerekmektedir.  Klima A/C düğmenizde de sorun olabilir bu yüzden burayı da kontrol etmeniz gerekebilir.   Bunlar en sık karşılaşılan sorunlardır bu kontrol aşamalarını tamamladıktan sonra sorununuz hala devam ediyor ise kompresörünüzde arıza vardır.

Ms111 Kompr

Kompresör arızasını test etmek ve bulmak için aynı şekilde kompresör tamirinden sonra testini yapmak için Klima kompresörü test cihazları kullanılmaktadır. Bu cihazlar sayesinde tamir sonrası kompresörü denemek için araç üzerine takmanıza gerek kalmaz.

Kompresör test cihazı hakkında ayrıntılı bilgi ve fiyat bilgisine ulaşmak için lütfen tıklayınız.