CVT ŞANZIMAN NEDİR? CVT ŞANZIMAN NASIL ÇALIŞIR?

Gösterim: 1538
Cvt Sanziman

Cvt şanzıman, bir otomatik şanzıman türüdür.

Sürekli değişen transmisyon anlamına gelmektedir. En çok Japon araba üreticileri tarafından bu şanzıman çeşidine genelde Japon şanzımanı da derler. Skooterlarda da bu şanzıman çeşidinin daha basit hali kullanılır.

Cvt  şanzımanda dişliler yerine makara-kasnak kullanılmıştır. Bu yüzden belirli oranda ayarlanan vitesler yerine sürekli değişen tork-hız oranları ile vites değişim hissi olmaz.
Cvt şanzıman türünde eski tip şanzımanlarda olduğu gibi 1 ve 5 vites aralıkları için belirli karşılıklar oluşturulmuştur ve sürücü aynı zamanda vites seçimini manuel olarak da yapabilir.

Cvt şanzıman genellikle Honda grubunda kullanılmıştır. Düşük emisyonlu motorları tamamlayıcıdır.
Cvt şanzıman türünde duruştan tam hıza kadar kesintisiz bir çalışma sistemi vardır. Motor performansına en ideal oran sağlanır ve motor D konumunda son derece verimli olarak çalışır. Üstelik bundan dolayı da S aralığının avantajlarından faydalanır.

Cvt şanzıman türünün tercih edilme sebeplerinden biri de gürültüsüz olması ve az yakıt tüketimidir. Ayrıca sarsıntısız vites değişimi de vardır.
Cvt şanzıman yakıt tasarrufu, ekonomi, konfor ve özellikle performans gibi özellikleriyle diğer şanzıman tiplerini geride bırakacak gibi görünmektedir.

CVT şanzıman arıza tespit cihazları için lütfen tıklayınız.