MERCEDES ÇEKİCİ EURO 5 - EURO 6 MOTOR BEYNİ TAMİRİ

Gösterim: 475
Ecu Tamiri1

 Euro 6 motor ; yeni model araçların motorlarında bulunan, ECU tarafından kontrol edilen elektronik sistem yakıt tüketimini düzenlemek üzere tasarlanmış bir motor çeşididir.

Araçlarda yakıt tasarrufu, araç tork ve performansını arttırmak için yapılan beyin programlama , chiptuningişlemleri gün geçtikçe kullanıcılar tarafından talep edilmektedir.Türkiye’ de yakıtın pahalı olmasından ötürü Sürücüler bu işlem ile yakıt tasarrufu yapmaya başladılar . Bu tür işlemlerin yapılabilmesi için beyin programlama cihazı temin edilmelidir. Beyin programlama cihazı ile kayıtlı veriler okunur, yedeklenir, dosya da düzenleme işlemleri yapılır ve dosya aracın beynine tekrardan yüklenir. Yukarıda da belirttiğimiz bu cihazın asıl kullanım amacı araç performansını arttırmak ve yakıt tasarrufu sağlamaktır. Aracı ile uzun yol yapan kullanıcıların en büyük problemi aracın çekişten düşmesi ve yakıt tüketiminin fazla olmasıdır. Bu tür problemler beyin programlama cihazı ile giderilebilmektedir.

Günümüzde aracın çalışması sensörler ve motor beyni (ecu) ile olmaktadır. Motor beyni (ecu) , abs beyni, airbag beyni, şanzıman beyni gibi sistemlerin kontrol edilmesini ve düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Bu tip beyinler (ecu)  yanlış kullanımdan ötürü Arızalar yapmaktadır.Bu arızaların giderilmesi için beyinler (ecu) içerisi açılır tüm sensör girişleri ölçülür arızalı bölge bulunur.Arızalı bölge giderildikten sonra Ecu araca takılır. 

ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) sensörlerden gelen verileri kontrol edip yönetir. Elektronik sistemlerle donanan bu araçların beyinlerde ki arızaları sadece elektronik cihazlar ile giderilebilir. Her marka aracın ayrı olarak beyin tamir cihazı vardır. Mercedes motor beyni tamiri manuel olarak yapılmamaktadır. Yanlış bir işlem sırasında arızanın büyümesine neden olmaktadır. Beyin tamiri cihazları ile arızalar okunur, beyin programlanır .

Mercedes Çekici Euro 5 ve Euro 6 araç gruplarında  ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi)

  • MR motor beyni, FR kabin beyni, PSM, CPC, GM, BS beyin tamiri
  • Anahtar Chip tanıtımı ve programlama
  • ÖN FM ve ARKA HM modül onarımı
  • Otomatik Şanzıman GS beyin onarımı 

Yukarıda belirtilen işlemlerinin tamamını yapabilirsiniz.