MARŞ MOTORU VE ALTERNATÖR NEDİR

Gösterim: 601
Alternatr

Marş motoru otomobilin en önemli parçalarından birisidir. Marş motoru ufak bir parçadır fakat bu parça olmaz ise araç çalışmaz. Akümülatörden aldığı elektrik ile çalışır ve aracın volan dişlilerinin dönmesini sağlar. Dişlinin dönmesiyle araçtaki yakıt ve hava motora dolar.

Marş motoru kontak çevrildiği zaman devreye girer. Anahtar çevrilir çevrilmez marş motorundaki dişli, krank miline bağlı olan dişliyle iç içe girer. Volan dişlisi dönme kuvvetini krank miline iletir. Aracın ve yakıtın atmosferdeki hava birbiriyle karışır ve motora dolar. Motora ilk hareket verildikten sonra anahtarı hala çevrili şekilde tutuyorsanız eğer marşa zarar verirsiniz. Bu durum marş motorunun ömrünü kısaltır. Kontağı açma durumunda dişliler birbirine çarpar ve siz anahtarı çevirili halde tuttuğunuz sürece çarpışmayı devam ettirmiş oluyorsunuz.

Alternatör (Şarj Sistemi) Nedir ?

Günümüzde elektrik elektronik teknolojisi oldukça ilerlemiştir ve alternatörler otomotiv sektöründe oldukça ilerlemiştir.

Alternatör elektriğin olmadığı yerlerde elektrik ihtiyacımızı karşılayan bir üründür. Mekanik enerjiyi alternatif akım haline getirir. Alternatif akım ise dalgalı bir akımdır. Dalgalı akım elektronik cihazlarının dışında elektrikli ev aletlerinde, dükkanda ve evde kullanılmaktadır.

Alternatör motordan aldığı hareketi elektriğe çevirir.  Motorun hareket enerjisini elektriğe çeviren sistem Alternatördür.

Alternatör elektrik üreterek aküyü şarj eder ve elektrik ile çalışan sistemlerin ihtiyaçlarını karşılar. Özellikle motor çalıştırıldığı zaman akü akımı oldukça fazla vermektedir ve bu nedenden dolayı akünün her zaman şarjlı kalması gereklidir.

MSG firmasının üretmiş olduğu MS004 COM cihazı ile marş motorlarının, alternatörlerin ve voltaj regülatörlerin hızlı ve kaliteli arıza tespiti için kullanılmaktadır. Marş motoru ve Alternatörler için Test Tezgahı yüksek güce sahiptir. Ekipmanın boyutu küçük olduğu için hem küçük servislere hem de uzman olan büyük tamirhanelere de yerleştirebilmektedir.

MS004 COM Cihazı 100a’e kadar yük altında olan farklı alternatörlerin de testini gerçekleştirebilmektedir.

Ürüne ulaşmak için lütfen tıklayınız.