AMORTİSÖR NEDİR ? AMORTİSÖR ARIZASI NASIL GİDERİLİR ?

Gösterim: 668
Amortisor

Amortisör aracın modeli ve kasa tipine göre değişkenlik göstermektedir. Araçların yol sarsıntısını absorbe etmesine yardımcı olan sistemdir.

Amortisörün yapısındaki yayların yardımı ile yol sarsıntısını emer  ve aracın bu sarsıntıyı daha az hissetmesini sağlar. Diğer bir anlatım ile engebeli zeminin, tümseklerin ve çukurların araca neden olacağı sarsıntıyı önleyen sisteme amortisör denir.

Amortisör Arızası Nedir ?

Amortisör arızası genellikle amortisör yayının dibinden yağ kaçırmasıdır. Bu arıza motorlu taşıtların süspansiyon sistemine zarar vermektedir. Aracın Amortisör yaylarında kopukluk olur ise araçta farklı hasarlar da meydana gelebilmektedir çünkü aracın süspansiyonu zayıflar.

Amortisör Neden Bozulur ?

Amortisörlerin bozulmasının en büyük nedeni yol şartlarından kaynaklıdır. Zorlu, engebeli  yollar araç amortisörünün daha çabuk bozulmasına neden olur.

Amortisör Bakımı Nasıldır ?

Aracın yolcu ve sürücü için konforlu, güvenli bir sürüş sağlayabilmesi için Amortisör bakımı oldukça önemlidir. Sıklıkla araç servise götürülüp Amortisör kontrolü yapılmalıdır. Amortisör yaylarında kopukluk ya da yağ kaçırma görülür ise hemen onarımı veya değişimi yapılmalıdır.

MSG firmasının üretmiş olduğu MS1000+ Amortisör Test Tezgahı ile Amortisörün testi  ve kontrolü daha hızlı ve kolay şekilde yapılmaktadır.  MS1000+  Amortisör Test Tezgahı sistem performans ve parametrelerini değişik hızlar da düzenlemesini sağlamaktadır. 

MS1000+ Amortisör Test Tezgahına Ulaşmak için lütfen tıklayınız…

Ms1000