HİDROLİK DİREKSİYON NEDİR ?

Gösterim: 1384
MS502M

Hidrolik direksiyon yaygın olarak kullanılmaktadır ve direksiyonun yardımcı sistemidir. Direksiyonun daha kolay hareket etmesi için hidrolik yağ basıncına bağlıdır. Yeni model araçlar da hidrolik direksiyon sistemi yerine elektrikli direksiyon sistemine geçilmektedir.

Hidrolik Direksiyon Sisteminin Parçaları

 

*Direksiyon simidi

*Direksiyon mili ve kolonu

*Hidrolik Valf ünitesi 

*Direksiyon dişli kutusu

*Hidrolik silindir

*Hidrolik pompa

*Hidrolik yağ kutusu (rezervuar)

*Bağlantı boruları ve hortumları

 

Hidrolik Direksiyon Sistemi Nasıl Çalışır ?

Hidrolik direksiyon sistemin de basınç ve kuvvet arasında ki bağlantıdan faydalanılır. Hidrolik basınçtan alınan kuvvet direksiyon hareket ettirilirken uygulanan kuvvete katkı sağlamaktadır. Bu sistem tek başına çalışmadığı için yardımcı sistem olarak adlandırılır.

Hidrolik basınç, direksiyon hidrolik pompasında oluşur. Pompa, hareketini kayış-kasnak ile motordan alır ve hareket enerjisini hidrolik basınca dönüştürerek              döner kumanda valfine ( kumanda valfi ) iletir.

Hidrolik pompanın ve sistemin ihtiyaç duyduğu yağ, hidrolik yağ kutusunda depolanır ve sistemden geri dönen yağ, depoya boşalır.

Kumanda valfi ( döner valf ) direksiyonun hareket yönüne göre basınçlı hidrolik yağın hangi hattan iletileceğini belirler. Direksiyon düz konumdayken (Döndürülmezken) pompanın valfine ilettiği yağ tekrar depoya gönderilir ve basınçlı yağın hiçbir etkisi bulunmaz.

Dişli kutu gövdesinde hidrolik silindir mevcuttur. Hidrolik silindirin iç kısmında çift yönlü çalışan piston vardır ve yağ basıncının uygulama yönüne uygun pistonun hareketi belirlenir. Piskon kolunun ucu kremayere bağlıdır, kremayerenin ucu uzun rot koluna bağlıdır, uzun rot kolu kısa rot koluna, kısa rot kolu ise rot başıyla aks taşıyıcısını (tekerleği) yönlendirir.

Hidrolik Direksiyon Sisteminin Görevleri Nelerdir ?

  • Direksiyon simidinin hareketinde hızlı ve hassas olarak devreye girer ve sürücü bunu hissetmez.
  • Sürücüye yumuşak ve konforlu sürüş sağlar. Aracı park etme ve düşük hızlar da direksiyonu zorlayan durumlarda direksiyona konfor ve yumuşaklık sağlar. Düşük hızlarda büyük güç üreterek direksiyonu yumuşatır.
  • Hız arttıkça destek gücünü azaltır. Aracın hızı arttıkça hidrolik direksiyon sisteminin desteği azalır ve direksiyon sertleşir.
  • Yoldan kaynaklı tekerlekleri etkileyen darbeler direksiyon simidinin saptamasını engeller. Hidrolik direksiyon ile aracın sürüş – manevra performansı ve güvenliği artar. Hidrolik direksiyonun destek gücü ne kadar fazla olursa sürüş hissi de o kadar azalır.

 

MSG firmasının üretmiş olduğu MS502M – Hidrolik Direksiyon Kremayeri Test Cihazı ile direksiyon kutularının test işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

MS502M cihazı ile Hidrolik Direksiyon Kremayerinde üretilen akış parametrelerini ölçebilirsiniz ve bu cihaz ile gövdesini ve contalardaki aşınma ve kaçakları rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Ürüne ulaşmak için lütfen tıklayınız.