Airbag Beyni Nasıl Resetlenir? Airbag Reset Cihazı Hangisi?

Airbag Beyni Nasil Resetlenir

Airbag nedir?
Airbag Türkçe anlamı hava yastığı olmakla birlikte hayat kurtarıcılığı ile tanınan bir otomotiv sistemidir. Adından da anlaşılacağı üzere hava yastığı kaza esnasında kontrol ünitesi çarpışmayı içerisinde bulunan G sensörü veya darbe sensörleri ile algılar ve milisaniyeler içerisinde airbag tüplerini tetikleyerek içi boş yastık şeklindeki bezlerin içinin havayla dolmasını sağlar ve kazada insan vücudunun etkileneceği G gücünü düşürerek çoğu zaman hayatta kalınmasını sağlar ve airbag kontrol ünitesi öyle bir konumlandırılmıştır ki genelde hiç bir kazada bu kontrol ünitesi hasar almaz. Kaza yapıp airbag’i açılan araçlarda airbag kontrol ünitesi içerisinde kaza anını bir karakutu gibi saklar ve kontrol ünitesi bir daha araç üzerinde hava yastıklarını açmayacak şekilde kendisini kilitler. Hasar onarıldıktan sonra sıfır bir airbag kontrol ünitesi alınıp araca takılmalıdır ve bu büyük bir masraftır. Bu masraftan kaçınmak için airbag kontrol üniteleri bazı cihazlarla resetlenmektedir. 

Airbag nasıl resetlenir?
Airbag kontrol ünitesi sadece resetlendiğinde tekrar kullanılabilir hale gelir bunu bir takım cihazlar yapabilmektedir. Bu cihazlar şu şekildedir. 

X-Tool, SMOK Jtag, Renault CAN/K-Line tool (sadece renault grubu için), bu cihazlar dışında üniversal entegre programlama cihazları ile de bu işi yapabilirsiniz (x-prog, carprog vs) yukarıda belirttiğimiz ürünler ile ürünü satın aldığınızda beraberinde verilen şemaları kullanarak gerekli pin bağlantılarını gerçekleştirdiğiniz taktirde veya programlayıcı’nın size belirttiği entegreyi programlama cihazı ile okuduğunuz taktirde airbag kaza adresi silinebilir ve yeni airbag kontrol ünitesi satın almadan eski sağlam olan kontrol ünitenizi hiç bir sorun olmadan sıfırından farksız şekilde kullanabilirsiniz.

Airbag Beyni Resetleme Nasil